Amerykańscy naukowcy odkryli…

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie pokazuje, że na pierwszych 10 miejscach znajduje się aż 8 uczelni z USA (Harvard U., Stanford U., Massachusetts Institute of Technology, UC Berkeley, Columbia U., Caltech U., Chicago). Uniwersytet Warszawski, czyli najlepsza polska uczelnia, znajduje się na 301-400 pozycji.

Inne badanie – webometryczny ranking uniwersytetów świata – plasuje w pierwszej 10. wyłącznie szkoły wyższe z USA. Przy czym najlepsza polska uczelnia (Uniwersytet Warszawski) znajduje się na 349 pozycji.

Ranking uczelni na świecie według Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów (CWUR) również nie pozostawia wątpliwości. Najlepsze uniwersytety są w USA. Polska (Uniwersytet Warszawski) jest na 260 pozycji.

A co z nagrodą Nobla? Pod tym kątem USA również znajduje się na I miejscu i wyraźnie wyprzedza inne państwa (375 Nobli), druga jest Wielka Brytania (129 nagród), trzecie Niemcy (108), Polska jest na 13 miejscu (i uzyskała 14 nagród).

Dlatego zatem lekceważymy amerykańskich naukowców, wyśmiewamy amerykańskie nowiny i kpimy z amerykańskiego systemu szkolnictwa? Powiedzmy sobie wprost, że śmiejąc się z amerykańskich naukowców, śmiejemy się z tych, którzy prawdopodobnie radzą sobie najlepiej.